January, 2020

202001JanAll DayTemizlik ve düzen hoş olmanın ötesinde – Güvenlik !Process Safety Beacon | Alanların temizliği onları güvenli yapacaktır! Origin: CCPS Lessons:Operational Integrity,Risk AssessmentLanguage:TR

Summary

Ne oldu?
Bir şeker değirmeni yüz yıldır işletimde idi; kötü temizlik ve düzen prosedürleri şekerin ekipman ve yapıların etrafında birikmesine izin verdi.

Tıkalı bir şut, tutuşan ve patlama ve yangına neden olan bir toz bulutu yarattı. 14 kişi öldü, 38 kişi yaralandı ve tesis kullanılmaz hale geldi..

Neden oldu?
Şeker patlayıcıdır; tutuşması zor olmasına rağmen tutuştuğunda çok ciddi hasar yaratabilecek yüksek bir enerjiye sahiptir.

Birinci patlama, proses alanındaki şeker artıklarının yakıt olduğu diğer patlamalara neden oldu. İlk olay şiddetli olabilirdi ancak birikmiş olan şeker ikinci patlamalara neden oldu ve yangınlar etkiyi daha da artırdı. Tesisdeki temizlik pratikleri çok iyi takip edilmedi. Yıllar içinde, raporlanmış bir çok yangın çıktı, fakat düzeltici faaliyetler etkin yada sürdürülebilir değildi.

(Ref CSB Araştırma -Imperial Şeker Yangın ve Patlaması 02/07/2008 raporu 2008-05-I-GA-6 – 24/09/09)


© AIChE | Sponsored by ioMosaic (www.iomosaic.com)

Origin

CCPSCenter for Chemical Process Safety

X