February, 2020

202001FebAll DaySize güç verecek bir küçük sözcük – SOR!!Process Safety Beacon | Aptalca olan tek soru sorulmamış olandır ! Origin: CCPS Lessons:Competency,Operating Procedures,Operational IntegrityLanguage:TR

Summary

“Sanırım bu doğru vana – belki vardiya amirime sormalıyım. Hayır, o meşgul, Ben oldukça eminim doğrusu bu.”

“Ben oldukça eminim bu hesaplama doğru, fakat sorsam, aptal gözükürüm. Sormaya gerek yok devam edeyim.”

“Enstrüman üzerindeki kimlik numarasının okunması güç. Kesinlikle bu doğru enstrüman; Ben bunu kalibrasyon için devre dışı bırakayım. Kontrol odası bana yanlış ise söyler nasılsa.”

Sanıyoruz ile biliyoruz arasındaki fark nedir – ÇOK FAZLA!! Yaptığımız şeyler (iyi veya kötü) deneyimlerimize ve hatırladıklarımıza dayalıdır. Bunun anlamı, bir olasılık ile yaptığımız eylem yanlış olabilir. Bilmenin anlamı, yapacağımız eylemin doğru bir bilgi veya prosedüre dayalı olarak tanımlanmasıdır. Ve doğru düşünme, tahmin etme veya varsayıma dayanmaz. Bilginin doğrulanması için operasyonun gecikmesi, işin sonunda bozulma, sızıntı veya daha kötü bir sonuçla karşılaşılmasından çok daha iyidir.

CSB (Rapor No. 2016-02-I-LA, ve bir video) bir vananın onarımı esnasında ortama salınan isobütan nedeni ile çıkan yangını analiz etmiştir; operator bu vana için olan özel prosedürü bilmiyordu ve olası tehlikeleri dikkate almadı. Operatör “bilmiyordu”.


© AIChE | Sponsored by DEKRA (www.dekra.us/process safety)

Origin

CCPSCenter for Chemical Process Safety

X